DBAM o promocję transplantacji i dawstwa narządów

Promocja zdrowia podczas wystawy Szopek Bożonarodzeniowych? Szopka bożonarodzeniowa oraz transplantacja to dwa zagadnienia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe od siebie, jednak przy głębszym zastanowieniu można dostrzec interesujące analogie i wspólne wątki, które łączą te dwa tematy. Symbolizują ideę nowego życia. Oczekiwanie, Dar, Miłość, Nowe Życie

2025-01-06

Szopki bożonarodzeniowe promują transplantologię? Promują dawstwo narządów, jako dar nowego życia? Tak, to jest możliwe. Ale najpierw o samej wystawie... 
Wystawa szopek bożonarodzeniowych odbyła się po raz czwarty, w tym roku w Pałacu w Lubostroniu w Gminie Łabiszyn i trwała od 14 grudnia 2024 roku do 6 stycznia 2025 r. Ukazała bogactwo polskiej i światowej tradycji bożonarodzeniowej poprzez prezentację szopek, które są nie tylko dziełami sztuki, ale także nośnikami wartości kulturowych i historycznych. Szopki stanowią ważny element polskiego dziedzictwa, łącząc w sobie elementy religijne i regionalne, a często ich Twórcy traktują szopki jak nośniki idei, są głosem w jakiś ważnych strawach, odzwierciedlają problemy społeczne danej epoki.

Promowanie polskiej kultury i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem na całym świecie, zastępuje współczeny konsumpcjonizm, kicz dekoracyjny i brak nawiązania do postaci Świętej Rodziny w tworzonych dekoracjach w przestrzeni publicznej. Odchodzi się od stawiania Stajenki przy choince, a zastępuje ją elektryczna kolejka, radośnie jeżdżąca w kółko ze świecką melodią amierykańskiej kultury. Warsztaty organizowane podczas wystawy dla odwiedzających ją rodzin, osób zaciekawionych tematem historii i różnorodności szopek w Polsce i na świecie, były elementem wstępu do obchodzenia wigilii i świętowania w całym okresie bożonarodzeniowym, który wg tradycji w Polsce trwa do 2 lutego. Niestety wraz z początkiem stycznia zapominamy, że koledować możemy przez cały miesiąc. Zwiedzający poznali historię szopek, którą przedstawiła dziennikarka "Małego Gościa" pani Agata Ślusarczyk nawiązując do 800 lecia wybudowania przez św. Franciszka z Asyżu pierwszej szopki, jaką obchodziliśmy w 2023 r. Wystawa pokazała twórczość ludową, którą dziś wypiera masowa produkcja ozdób i dekoracji, powielana przez maszyny, bez użycia rąk rzemieślników i twórców. Oglądanie wystawy wzbudzało w odziedzających poczucie przynależności do Tradycji, wywoływało wspomnienia z dzieciństwa, radosne podśpiewywanie kolęd i pastorałek. Niektórzy pokazywali nam zdjęcia choinki ze Świętą Rodziną na dowód, że skutecznie zachęcaliśmy do samodzielnego budowania szopek w domu i stawiania ich pod choinką. 

Fundacja Dbam dysponuje ponad 60 egzemplarzami szopek z różnych stron świata. Podczas wystawy odwiedzający zobaczyli szopki afrykańskie (Tanzania, Rwanda, Kenia) z Ameryki Południowej (Peru Boliwia), Europy (Niemiecka, Hiszpańśka, Fińska) z różnych materiałów (szopki z wosku, z drewna, z piernika, z tkaniny, z papieru), różnej wielkości (najmniejsza w łupinie orzecha włoskiego, największa ma ok 80 cm wysokości). Eksponaty udostępnione na wystawę przez Iwoną Olszewska-Król były gromadzone przez kilka lat i są osobistą pamiątką przywiezioną przez misjonarzy lub wyszukane i zakupione na aukcjach internetowych, kiermaszach ludowych czy bezpośrednio od samych twórców, rzemieślników. Autorką kilku Stajenek jest Iwona Olszewska-Król kolekcjonerka z zamiłowania do tradycji bożonarodzeniowych, przywołujących ciepłe wspomnienia z dziecińswa. Twórczyni kolekcji jest osobą po transplantacji nerki, aktywnie promującą dawstwo narządów. Stąd pomysł, aby swoją pasję połączyć z mówieniem o ważności oświadczenia woli, o dawstwie narządów po śmierci. Ponadto dla osoby z chorobą przewlekłą znalezienie pasji, hobby, tworzenie rękodzieła pozwala odciążyć umysł od spraw trudnych, myślenia o chorobie i problemach z nią związanych. Rękodzięło pozwala na pozbycie się negatywnej energii w twórczy sposób. Ręce stają się terapełtami głowy, wprawiając w twórczy trans skupienia nad Dziełem, jakiekolwiek ono by nie było. Znalezienie czasu na działania twórcze nie są jego stratą, ale pozyskujemy wytchnienie od zmartwień a efekt jaki osiągamy daje nam satysfakcję. Jako autorka kilku szopek bożonarodzeniowych popadam w coś w rodzaju transu, samoopieki, odpoczynku. Śwetnie się przy tym bawię, planuję, rozmyślam, czasem podśpiewuję... Szopki wykonane własnoręcznie metodą origami to pastacie wykonane wyłącznie z papieru. Święta Rodzina w dwustuletnim zabytkowym spichlerzu czy w Pałacu Skórzewskich to pomysł autorki na umiejscowienie wydarzenia Bożego Narodzenia w regionalnym znanym budynku. 


Natomiast wracając to początku artykułu... Szopka bożonarodzeniowa oraz transplantacja to dwa zagadnienia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe od siebie, jednak przy głębszym zastanowieniu można dostrzec interesujące analogie i wspólne wątki, które łączą te dwa tematy. Symbolizują ideę nowego życia. W kontekście szopki, przedstawia ona narodziny Jezusa, które są fundamentem chrześcijaństwa i niosą przesłanie nadziei oraz odnowy. W tym samym duchu, transplantacja organów może być postrzegana jako akt dający drugą szansę na życie osobom z poważnymi schorzeniami. Przeszczep organu staje się więc nie tylko medycznym zabiegiem, ale także metaforą odrodzenia, która przywraca możliwość zdrowego życia. Idea Daru: tradycji bożonarodzeniowej, wymiana prezentów symbolizuje miłość, ofiarność i wzajemne wsparcie.


Podobnie w przypadku transplantacji, dawcy organów oddają część siebie, aby ratować życie innych. To bezinteresowne działanie, które wymaga nie tylko odwagi, ale i głębokiego poczucia wspólnoty, pokazuje, jak ważne jest dzielenie się tym, co mamy, w imię wyższych wartości. Szopki bożonarodzeniowe często stają się miejscem zbiorowiska rodzin i przyjaciół, którzy wspólnie celebrują ważne chwile. Z kolei w procesie transplantacji również nieocenionym jest wsparcie ze strony bliskich i społeczności. Osoby oczekujące na przeszczep przeżywają trudne momenty, a wsparcie ich rodzin i przyjaciół jest niezbędne, aby przetrwać te wyzwania. Ponadto, społeczności, które promują świadome dawstwo organów, odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu liczby przeszczepów oraz świadomości na temat tego, jak wiele można zyskać dzięki ofiarności. Przesłanie wiary i nadziei: Szopka odzwierciedla nadzieję na lepsze jutro i wiarę w to, że dobro zawsze zwycięży. W przypadku transplantacji, nadzieja jest kluczowym elementem dla pacjentów czekających na przeszczep oraz dla ich bliskich, którzy wierzą w sukces operacji i w przyszłość pełną zdrowia.

Zapraszam do obejrzenia wybranych relacji z wydarzenia pod linkami: 

Łabiszyńśki Dom Kultury: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100064871310113&set=a.796179115887792

TELEEXPRES TVP: https://www.facebook.com/reel/1974727076387126

Pałac Lubostroń: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PalacLubostron&set=a.1141842774607811

Rodzina z misją:  https://www.facebook.com/media/set/?vanity=fundacjadbam&set=a.501142032001196

TVP BYDGOSZCZ:  https://bydgoszcz.tvp.pl/83993348/szopki-bozonarodzeniowe-w-palacu-lubostron

POJEZIERZE24.pl: https://pojezierze24.pl/aktualnosci/wystawa-szopek-bozonarodzeniowych-w-palacu-lubostron,16898

 

 

 

Aktualności

Fundacja Dbam 

Dane teleadresowe:

mail Siedziba: ul. Gen. M. Coopera 8/20; 01-315 Warszawa

mail Adres korespondencyjny: ul. E.Szwankowskiego 1/43; 01-318 Warszawa

mail: kontakt@dbam.org.pl

yesKRS: 0001003269; yesNIP 5223241766; yesREGON 523703627

Została powołana 24 października 2022 r. jako dar wdzęczności z nowe drugie życie po przeszepie nerki. Głównym celem statutowym działalności fundacji jest dbanie o promocję zdrowia i edukację zdrowotną oraz dbanie o wartości, tradycję i promowanie kultury polskiej.

Fundację Dbam można wspomóc heart 

Bank PKO BP S.A. nr 42 1020 1185 0000 4102 0347 8955