DBAM razem z reperezentacją pacjenów w Sejmie

4 marca braliśmy udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Nefrologii

2025-03-04

W lipcu ubiegłego roku, dzięki naszym staraniom i zaangażowaniu pani poseł Krystyny Szumilas, powołano Parlamentarny Zespół ds. Nefrologii. Tematem drugiego spotkania były „Problemy i bariery w funkcjonowaniu stacji dializ w Polsce w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN)”. Choroby nerek stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny, a dializoterapia jest dla wielu osób jedyną szansą na dalsze życie. W związku z tym, sprawnie funkcjonujące stacje dializ odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej.

W spotkaniu zespołu wzięło udział około 80 osób, w tym 38 stacjonarnie. Po otwarciu posiedzenia przez przewodniczącą Zespołu, panią poseł Krystynę Szumilas, prof. Szymon Brzózko zapoznał uczestników z wynikami ankiety przeprowadzonej przez NEFRON (Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska). Celem ankiety było zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się stacje dializ oraz wskazanie rekomendacji zmian systemowych. Kwestie te wymagają dyskusji i podjęcia konkretnych działań, ponieważ aktualna sytuacja budzi wiele zastrzeżeń. Istotnym elementem przeprowadzonych badań było pozyskanie opinii na temat leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz określenie wyzwań, z jakimi mierzą się stacje dializ w Polsce. Dane ankietowe zbierano przez 5 miesięcy na przełomie lat 2024 i 2025. W badaniu wzięło udział 58% kierujących stacjami dializ w Polsce (151 osób).

W ożywionej dyskusji wzięło udział wielu lekarzy, osób pracujących na stacjach dializ, pacjentów i innych osób zainteresowanych tą tematyką. W jej wyniku określono podstawowe problemy i bariery, z którymi na co dzień borykają się stacje dializ. Są to przede wszystkim niedobory kadrowe, związane z brakiem personelu, niskimi wynagrodzeniami i wypaleniem zawodowym, co ostatecznie skutkuje przepracowaniem i obniżeniem jakości opieki nad pacjentami dializowanymi. Zwrócono także uwagę na problemy z dostępami naczyniowymi i ich jakością, skomplikowaną i czasochłonną kwalifikacją do przeszczepiania nerek, a także ograniczeniami finansowymi i organizacyjnymi. Spotkanie było dobrą okazją do wymiany doświadczeń, przedstawienia wniosków oraz wypracowania propozycji rozwiązań, które poprawią dostępność i jakość leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w Polsce.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania i wzięli w nim aktywny udział, w imieniu pacjentów (przede wszystkim dializowanych) składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że spotkanie to przyniesie pozytywne rezultaty w zakresie uświadomienia społeczeństwu i decydentom, że dializoterapia to nie wybór chorych, lecz permanentne ratowanie ich życia i walka o to, aby było ono – nie wyłącznie dla dializ, lecz normalne – z dializami.

źródło: https://moje-nerki.pl/relacja-z-drugiego-posiedzenia-parlamentarnego-zespolu-ds-nefrologii-warszawa-4-marca-2025/

Aktualności

Fundacja Dbam 

Dane teleadresowe:

mail Siedziba: ul. Gen. M. Coopera 8/20; 01-315 Warszawa

mail Adres korespondencyjny: ul. E.Szwankowskiego 1/43; 01-318 Warszawa

mail: kontakt@dbam.org.pl

yesKRS: 0001003269; yesNIP 5223241766; yesREGON 523703627

Została powołana 24 października 2022 r. jako dar wdzęczności z nowe drugie życie po przeszepie nerki. Głównym celem statutowym działalności fundacji jest dbanie o promocję zdrowia i edukację zdrowotną oraz dbanie o wartości, tradycję i promowanie kultury polskiej.

Fundację Dbam można wspomóc heart 

Bank PKO BP S.A. nr 42 1020 1185 0000 4102 0347 8955