DBAM w Poznaniu w Wielkopolsce obchodzi Światowy Dzień Donacji i Transplnatacji

Spędziliśmy wspaniały czas w Poznaniu. Dziękując Fundacji Trzy Serca im. prof. Mariana Zembali, z Drużyną Szpiku oraz z Ewie Kaczmarek, mamie Oli po przeszczepieniu nerki, gratulujemy wspaniałego wydarzenia i dziękujemy za gościnę.

Fot. Fundacja Trzy Serca (facebook)

2025-10-25

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji – Poznań 2025

W dniach 23–24 października 2025 roku gościliśmy w Poznaniu, który stał się na ten czas miastem empatii, medycyny i nadziei. W tych dniach wiele ośrodków w Polsce przeżywało na swój sposób Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Nasza Fundacja uczestniczyła w obchodach zorganizowanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Fundację Trzy Serca im. prof. Mariana Zembali, Drużynę Szpiku. Pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zgromadzili się lekarze, pacjenci, wolontariusze, organizacje społeczne i wszyscy, którzy wierzą, że dawstwo narządów to akt najwyższej odwagi i miłości.

Dzień 23/10/2025 to konferencja „Razem dla życia – Wielkopolska mówi: TAK dla Transplantacji”. Uczestniczyła w niej Iwona Olszewska-Król wraz z dr n. o zdr. Aleksandrą Tomaszek, przedstawieciele zarządu i rady fundacji. Wysłuchaliśmy poruszających historii dawców i biorców, poznaliśmy wyzwania transplantologii oraz codzienną walkę o drugie życie w poznańskich ośrodkach transplantacyjnych. Prowadzący dr. Miłosz Miedziaszczyk zapowiadał i zapraszał prelegentów do zabrania głosu: przedstawicieli urzędów poznańskich, przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu im. K. Marcinkowskiego. Głos zabrali także pacjenci, Ania Ogrodowicz, której historia sprawiła, że oczy niektórych stały się wilgotne od łez. Słuchaliśmy prof. Macieja Głydy, Prezesa Fresenius Medical Care dra Jacka Zalewskiego oraz prof. dra hab. Marka Jamielity. 

Podczas konferencji wręczono Medal im. Witolda Celichowskiego oraz po raz pierwszy statuetkę „Skrzydła Transplantacji”, ufundowaną przez Fundację Trzy Serca. Uhonorowano nią 33. Powidzką Bazę Lotnictwa Transportowego – jako wyraz wdzięczności dla żołnierzy i pracowników jednostki za ich zaangażowanie, służbę i solidarność z ideą ratowania życia.

Przed Szpitalem Wojewódzkim w Poznaniu posadzono symboliczne drzewo – "żywy pomnik wdzięczności" dla Dawców i Biorców. To gest, który ma przypominać, że życie trwa dalej dzięki decyzjom pełnym odwagi i miłości. Każdy uczestnik wydarzeń tego dnia mógł posadzić swoje drzewko, Lipę, jeśli tylko miał taką możliwość. 

W Auli Akademii Muzycznej odbył się koncert dedykowany tym, którzy podarowali innym szansę na nowe życie. Występy studentów i pedagogów Akademii wzruszyły publiczność do łez. Prowadzący – Dorota Raczkiewicz i Bartek Jędrzejak – przypomnieli, że każda decyzja o dawstwie to historia, która może zmienić świat. Ewa Kaczmarek wyraziła wdzięczność Drużynie Szpiku za wsparcie naszej kampani w Rzymie. Przekazaliśmy podzękowanie rónież Fundacji Trzy Serca na ręce pana Romana Błażejczaka, Prezesa Fundacji. 

Ten dzień pełen emocji, spotkań, wspomnień i rozmów z pacjentami, zakończony i uwieńczony wspaniałym koncetem długo zapadnie w naszej pamięci. 


Aktualności

  • DBAM na Pikniku z okazji Dnia Dziecka na Warszawskiem Bemowie

    1 czerwca 2026 r. Fundacja DBAM włączyła się w obchody Dnia Dziecka organizowane w Parku Górczewska na warszawskim Bemowie. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Smoki, Damy i Rycerze” i zgromadziło liczne rodziny z dziećmi, które mogły skorzystać z wielu atrakcji, warsztatów, pokazów i animacji.

    więcej

  • DBAM partnerem w kampanii "Zdążyć przed zawałem"

    15 maja 2026 roku w Częstochowie odbyły się ogólnopolskie warsztaty edukacyjne „Zdążyć przed zawałem”, zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów EcoSerce. W wydarzeniu, które zgromadziło ponad 300 uczestników, aktywny udział wzięliśmy także my - Fundacja DBAM.

    więcej

  • DBAM w 2025 roku – sprawozdanie z działań Fundacji

    Rok 2025 był dla naszej Fundacji czasem intensywnej pracy, zaangażowania i wielu cennych inicjatyw. Zgodnie z naszym obowiązkiem sprawozdawczym, jak co roku przygotowaliśmy podsumowanie działalności, które przekazujemy również do właściwego Ministerstwa. To jednak nie tylko formalność — to przede wszystkim okazja, by spojrzeć wstecz na miesiące pełne działań, spotkań, wydarzeń i projektów, które współtworzyliśmy wraz z naszymi partnerami, wolontariuszami oraz społecznością skupioną wokół Fundacji. Zebraliśmy najważniejsze momenty minionego roku — historię naszej aktywności, podejmowanych inicjatyw, uczestnictwa w wydarzeniach oraz efektów wspólnej pracy. Przedstawiamy podsumowanie 2025 roku, które pokazuje, jak wiele udało się zrealizować i jaką drogę wspólnie przeszliśmy.

    więcej

 

Fundacja Dbam 

Dane teleadresowe:

mail Siedziba: ul. Gen. M. Coopera 8/20; 01-315 Warszawa

mail Adres korespondencyjny: ul. E.Szwankowskiego 1/43; 01-318 Warszawa

mail: kontakt@dbam.org.pl

yesKRS: 0001003269; yesNIP 5223241766; yesREGON 523703627

Została powołana 24 października 2022 r. jako dar wdzęczności z nowe drugie życie po przeszepie nerki. Głównym celem statutowym działalności fundacji jest dbanie o promocję zdrowia i edukację zdrowotną oraz dbanie o wartości, tradycję i promowanie kultury polskiej.

Fundację Dbam można wspomóc heart 

Bank PKO BP S.A. nr 42 1020 1185 0000 4102 0347 8955