Szefowa DBAM na 12. Pikniku Naukowym na PGE Narodowym
Prezes Fundacji DBAM, Iwona Olszewska-Król, zaangażowała się w działania edukacyjne prowadzone przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji "Poltransplant" w Strefie Zdrowia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Celem obecności było budowanie świadomości społecznej na temat donacji i transplantacji – tematów, które dla naszej Fundacji są szczególnie ważne.
2026-06-15
13 czerwca 2026 roku Prezes Fundacji DBAM miała zaszczyt uczestniczyć w 12. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym w Warszawie – największym plenerowym wydarzeniu popularyzującym naukę w Europie. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało: Z życia wzięte.
Podczas rozmów z odwiedzającymi pokazaliśmy, że transplantologia nie jest odległą medycyną „dla innych”. To realne historie ludzi, drugie szanse i konkretne decyzje, które mogą uratować życie. Rozmawialiśmy o dawstwie narządów, znaczeniu rozmowy z rodziną o swojej woli oraz o tym, jak wygląda droga od dawstwa do przeszczepienia. Stoisko Poltransplantu było miejscem wielu pytań, refleksji i inspirujących spotkań.
Ważnym elementem Strefy Zdrowia była także możliwość realnego zaangażowania się w ratowanie życia. Uczestnicy odwiedzający stoisko mogli nie tylko porozmawiać o idei dawstwa i transplantacji, ale również zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku i dowiedzieć się, jak wygląda cały proces – od zgłoszenia Dawcy do ewentualnego uratowania drugiego człowieka Biorcy narządu. Wspaniale zorganizowany pokaz, gdzie imiona i nazwiska "pacjentów" zastapiono imionami postaci z bajek. Każda z postaci Biorców miała przypisaną grupę krwi, datę wpisania na Krajową listę oczekujących, wzros, wagę, miasto. Podobnie Dawca (ale bez KLO) odznaczał się pewnymi kryteriami, a zadaniem koordynatora było przeprowadzenie kwalifikacji do transplantacji narządu. Pokazywaliśmy, jak wiele osób i instytucji współpracuje, aby w odpowiednim czasie bezpiecznie przekazać szansę na życie drugiemu człowiekowi. Personel medyczny, lekarze, pielęgniarki, zespoły ratunkowe, straż pożarna, policja czy wojsko...
Szczególnie cieszyło nas to, że do rozmów podchodzili nie tylko dorośli, ale również młodzież i całe rodziny. Edukacja zdrowotna i oswajanie tematu transplantacji od najmłodszych lat to jeden z najważniejszych elementów budowania świadomego społeczeństwa.
Ale Piknik Naukowy to nie tylko medycyna. Na uczestników czekały także:
🧪 widowiskowe eksperymenty naukowe,
🧬 strefy biologii i nowych technologii,
🩺 pokazy pierwszej pomocy i działań medycznych,
🔬 prezentacje uczelni i kół naukowych,
🌱 rozmowy o zdrowiu, żywieniu i profilaktyce,
🤖 nowoczesne rozwiązania technologiczne i wynalazki przyszłości.
Piknik Naukowy po raz kolejny pokazał, że nauka nie jest zamknięta w laboratoriach – jest obecna w codziennym życiu i ma realny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i przyszłość każdego z nas.
Dziękujemy wszystkim, którzy zatrzymali się przy stoisku, zadawali pytania i chcieli rozmawiać o dawstwie. Każda taka rozmowa ma znaczenie.
Bo nauka ratuje życie.
A świadoma decyzja jednego człowieka może stać się początkiem nowego życia dla drugiego.

Fundacja Dbam stając się organizacją działającą dla dobra dzieci i niepełnoletniej młodzieży reguluje Standardy Ochrony Małoletnich, aby chronić dzieci oraz młodzież niepełnoletnią, podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Dbam oraz wydarzeń, w których uczestniczymy na zaproszenie Organizatorów.
Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Fundacji Dbam za 2024 r.
Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Fundacji Dbam za 2023 r.
Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Fundacji Dbam za 2022 r.
Statut Fundacji Dbam zatwierdzony notaralnie 24 października 2022 r.
zm. z dnia 1 października 2025 r.
Prezes Fundacji
Iwona Olszewska-Król
Przyjaciele Funadacji - Członkowie Rady Fundacji